نکاتی ضروری برای تولید فیلم آموزشی

بدون دیدگاه

امروزه بيشتر كاربران اينترنتي تمايل دارند تا از طريق مشاهده ويديو آموزش ببينند؛ چرا كه يادگيري از طريق مشاهده تصاوير به نسب مطالب مكتوب سريع‌تر خواهد بود. در نتيجه توليد فيلم‌ هاي آموزشي اهميت فوق‌العاده‌اي دارد.

طبق تحقيقات صورت گرفته، حدود يك چهارم جستجوهاي اينترنتي گوگل، مربوط به سايت‌هاي ويديويي از قبيل YouTube و aparat است.  فیلم آموزشی سریعترین و در عين حال جذاب‌ترين وسیله برای یادگیری در فضاي آنلاین محسوب ميشود؛ زيرا برای ایجاد رابطه بصری ميان مدرس و داشن آموز راهي كاملا در دسترس است.

نکات مهم برای توليد فیلم هاي آموزشی

با توجه به اهميت توليد فيلم‌ هاي آموزشي در ميزان يادگيري كاربران، بايستي يكسري نكات مهم در خصوص توليد آنها رعايت شود تا علاوه بر دارا بودن جذابيت براي كاربران كارآمد و هدفمند نيز باشد؛ اين نكات عبارتند از:

برنامه ريزي درست و هدفمند داشته باشيد

اولين قدم براي توليد فيلم‌ هاي آموزشي برنامه ريزي درست و اصولي است؛ سر تيترهاي يك فيلم آموزشي به شرح زير است:

هدف از یادگیری دوره آموزشي چيست؟
مخاطبان اين دوره آموزشي چه كساني هستند؟
مدرسان اين دوره آموزشي جه كساني هستند؟
طرح محتواي آموزش
زمان پیشنهادی براي کل فيلم چقدر بايد باشد؟
تاریخ دقيق شروع و پایان ضبط ويديو
اجرای تمرین در چه تاريخي باشد؟
ديگر مراحل توليد فيلم آموزشي شامل انتخاب استودیوی مناسب براي ضبط فیلم، امكانات و عوامل موردنياز براي انجام پروژه و البته تعيين هزينه لازم براي انجام روال كار مي‌باشد.
برنامه ريزي اصولي و هدفمند اساس ساخت محتواي ويدويي آموزشي است؛ در صورتي كه در مسير توليد ويديوهاي آموزشي تجربه كافي نداريد بهتر است از متخصصان در اين زمينه كمك بگيريد.

مباني و اصول توليد فيلم‌هاي آموزشي را به خوبي بشناسيد

توليد فيلم‌هاي آموزشي اگرچه در نگاه اول دشوار به نظر ميرسد، اما ميتوان با رعايت اصول و مباني آن ويديوي با كيفيت و تأثيرگذار عرضه كرد؛ از جمله مباني مهم توليد فيلم‌هاي آموزشي ميتوان به موارد زير اشاره كرد:

مدت زمان استانداردي را براي ويديوي آموزشي خود در نظر بگيريد. يك فيلم آموزشي استاندارد بسته به محتواي آن، حدود 2 الي 30 دقيقه است؛ بديهي است كه ويديو آموزشي با زمان طولاني مثلا 90 دقيقه براي كاربران خسته كننده ميشود.

سعي كنيد در هنگام ضبط محتواي ويدويي خود تنها به صفحه نمايش نظير دسكتاپ ركوردها اكتفا نكنيد؛ چرا كه اين امر با قطع رابطه ميان مددرس و دانش آموز، براي افراد خسته كننده خواهد شد.

با شناخت خصوصيات مخاطبان براي ايجاد ارتباطي مؤثر و درست تلاش كنيد. از آنجايي كه مخاطبان شما از نظررده سني، ميزان تحصيلات و … متفاوت هستند، بايستي لحن بيان، سرعت بيان، نوع محتواي بصري و … با ويژگي‌هاي آنها مطابقت داشته باشد.

توليد محتواي ويديويي را تمرين  كرده و فيلم آموزشي را پيش توليد كنيد.

سعي كنيد كه قبل از توليد فيلم‌هاي آموزشي تمرين داشته باشيد؛ چرا كه با وجود ابزار و امكانات حرفه اي ممكن است در روز توليد تمركز و دقت كافي را نداشته و اين موضوع را به مخاطبان خود نيز انتقال دهيد.

ميتوانيد بااستفاده از امكانات، بدون استرس پيش توليد داشته باشيد؛   به اين منظور يك موبايل و يك تلويزيون كفايت ميكند و مراحل را گام به گام انجام دهيد. ميتوانيد با نشان دادن اين پيش توليد به اطرافيان خود، نظرات آنها را جويا شويد.

نقش طراح يا كارگردان فيلم‌هاي آموزشي را بازي كنيد.

توليد يك فيلم آموزشي مانند يك تله تئاتر است و همان قدر دقت و مديريت ميطلبد؛ چرا كه ممكن است با موارد غير قابل پيش بيني مواجه شويد كه در آن واحد نيازمند راه حل باشند. مدرس هم يك بازيگر سينمايي نيست كه بر روي ديالوگ ها و پوزيشن ها و مواردي از اين دست دقت كافي داشته باشد؛ او فقط بر روي انتقال درست مطالب آموزشي تمركز دارد.

اين وظيفه كارگردان محتواي ويديويي آموزشي است كه در نقش كارگردان بستر مناسبي براي آموزش فراهم كنيد و مسائل فني را حل نماييد.

هم چنين ميتوانيد با حفظ آرامش نحوه درست ارتباط با مخاطبان نظير زبان بدن ، شادابی، ایجاد جذابیت و … به مدرس ياد بدهيد.

ويديو آموزشي را پس از توليد از نگاه مخاطب مشاهده كنيد.

در اين مرحله بايستي ويديوي آموزشي را از ديد مخاطب نگاه كنيد و تمام ويژگي هاي مدنظر را در آن بررسي كنيد؛ اين نكته از اهميت بسيار زيادي برخوردار است.

توجه داشته باشيد كه مونتاژ به معناي نگاه حرفه ای از ديدگاه دانشجو در كمال آرامش است؛ در نتيجه براي  تشخيص و انتخاب نیازها و خواسته‌هاي  دانشجو در هر لحظه از ويديو  فرصت وجود دارد.

در نهايت فايل فيلم آموزشي را براي كاربران ارسال كنيد.

پس از انجام مراحل فوق به اين نكته توجه كنيد كه محتواي آموزشي در قالب چه  فايلي براي مخاطبان ارسال مي‌شود.

يكي از نكات مهم در توليد فيلم‌ هاي آموزشي اين است كه سطح رفاه و ميزان آشنايي با بستر اطلاعاتي كاربران  و به تبع ميزان دسترسي آنها به اطلاعات را تشخيص دهيد.

بنابراين ميتوانيد كيفيت فايل ويديويي و قالب انتقال آن به مخاطبان را مشخص نماييد؛ براي مثال ويديو با كيفيت Full-HD اگرچه خوب است اما نه براي مخاطباني كه ميتوانند محتواي شما را با پهنای باند   Mb/s 1 كسب كنند.

نوشتهٔ پیشین
رضایت در تلاش است
نوشتهٔ بعدی
توليد محتوای ویدئویی و تأثير آن بر مشتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست